تغذیه در باغات انار

   نکات مهم در تغذیه باغات انار

    

 

    1 -  نمونه برداری ازخاک قبل از کود دهی از اعماق 30-60سانتی متر انجام گردد ونمونه مرکب(چندین نمونه از چندنقطه باغ ،اززیر سایبان درخت وبین درختان برداشته وبای هر یک از عمق های مذکور یک نمونه مرکب تهیه شود)

جهت تجزیه به آزمایشگاه ارسال گردد. از باغی که نمونه برداری خاک صورت گرفته و تغذیه بهینه در آن اجرا شده، تقریبآ در اوایل تابستان (بسته به نوع محصول باغی)یک نمونه تجزیه برگی تهیه وبه آزمایشگاه منتقل گردد. نمونه های برگی شامل برگهای میانی شاخه های فصل جاری واز تمام اطراف درخت می باشد.

2- به منظور نظارت بر انجام امور تغذیه وهمچنین راهنمایی باغداران در مورد نحوه مصرف کود در چالکود،نحوه ایجاد چالکود وسایر اطلاعات تغذیه ای(نمونه گیری خاک ،برگ و...)از افراد متخصص ذی ربط استفاده شود.

3- تقارن کود دهی (کود دهی در تمام پیرامون درخت)رعایت شود و برای این کار بهتر است ،درتمام اطراف درخت عملیات چالکود را انجام داد.

4- کارشناسان کشاورزی منطقه باید ضمن بازدید از محل چالکود،نکات لازم رادر پرکردن قشمت های نشست یافته چالکود باکود دامی وسایر عوامل اعم از کنترل علفهای هرز در محل چالکود و... را یادآوری نمایند.

5-اجرای عمل چالکود حتی المکان در باغاتی که به روش آبیاری قطرهای اداره می شوند صورت گیرد،اگر آبیاری قطرهای انجام نمی شود بایددقت کرد که در چاله ها حالت باتلاقی ایجاد نشود.

6-کود ازته نیترات آمونیم به صورت سرک در دو یا سه نوبت (نوبت اول یک ماه قبل از تورم جوانه ها همراه باسایر کودها درچالکود،مرحله دوم پس از ریزش کامل گلبرگ هاومرحله سوم به فاصله یک تا یک ونیم ماه بعداز مرحله دوم)مصرف شود.

7-  نظربه پایین بودن تشکیل میوه دردرختان،محلول پاشی با استفاده از کودهای اوره،بر(اسید سولفوریک)وروی(سولفات روی)با غلظت 5در هزار باید قبل ازباز شدن جوانه ها(زمان تورم جوانه ها)ویا در پاییز قبل از ریزش برگ ها صورت گیرد.

8- در درختان غیر بارده یا بارده یا نهالهای انار میزان محلول پاشی وکود دهی به نصف کاهش می یابد.

کمال میان بندی - کارشناس حفظ نباتات

/ 8 نظر / 288 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم - اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید - موفق و سربلند باشید

یک وبلاگ نویس

||-;"/ تا درد نباشد ، هیچ هدفی به واقعیت تبدیل نخواهد شد . این درد است که انگیزه را برای آدمی ایجاد می کند ، این درد است که باعث می شود مردم مصر بر خلاف دیگر ملیت ها ، بتوانند حکومتی را ساقط کنند . اگر درد نباشد ، انگیزه ای برای موفقیت ، پیروزی و رسیدن به خواسته ها وجود نخواهد داشت . ->_:<:"/;

یک وبلاگ نویس

بترسیم از روزی که کشتن انسان ها لذت بخش شود ! طالبان ، این ویروس و میکروب سیاسی که توسط سیاست مداران آمریکایی ساخته و در حیاط خلوت آمریکا پرورش یافت ، روزانه جان چندین انسان بیگناه را در افغانستان می گیرد و به کار خود برچسب وطن پرستی می زند ! قلمداد کردن طالبان افغان در گروه “ابلهان و جاهلان” کار آسانی است ، برای اینکه تمامی شواهد اثبات می کند که طالب ها از داشتن عقل عاجز هستند و طوری ذهنشان شستشوی مغزی شده که چاره ای جز کشتن و منفجر کردن خود ندارند. حمله به مدارس ، پایگاه های پلیس ، اتوبوس ها و جاده ها اعمالی هستند که طالبان به آن افتخار می کند . گذشته از اینکارها ، سربریدن افراد بیگناه توسط طالبان افغان یک نوع شجاعت محسوب شده و نشان از غیرت وزین پشتونها دارد !

آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم ، فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. پیروز باشید آدرس وبلاگ چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com

آزاد

سلام دوست گرامی ، چشمه ریگی با یک مطلب جدید بروز شد . اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. بازهم تاکید می کنم که اگر فرصت داشید ..در غیر این صورت می توانید این دیدگاه را نادیده بگیرید . پیروز و سربلند باشید چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com

آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم ، فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. موفق و سربلند باشید چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com/

جواد اسعدی

ستام مهندس ایوت بروز رسانی بفرماییددوستدار شما جواد اسعدی

سیدعلی

سلام آقای مهندس لطفا یه ذره به روز باشین حداقل هر سال یه مطلب بذارین مطالب تون مال 6 سال پیشه